Our Staff

SCHOOL LEADERSHIP TEAM

NameResponsibility/Title
Joe BarnettCo-Headteacher
Diane MakariouCo-Headteacher
Sally NormanAsst. Head, Team Leader - Post – 16, Wellbeing, Subject Leader Lead
Helen HarrisonAsst. Head, Team Leader - Early Years, Outreach
Emma WoodAsst. Head, Assessment, Junior & Middle Team Leader, Curriculum
Rob SallowsAsst. Head, Team Leader - Seniors, Science
Tracy DrewSchool Business Manager, Team Leader – Non Teaching Staff, Co-Headteacher’s PA
Mandy GuyDesignated Safeguarding Lead, Parent Support, Extended Services

EARLY YEARS DEPARTMENT

NameResponsibility/TitleLocation
Karen EvansTeacher - SignalongPenguins
Joe BrownTAPenguins
Claire Burnham-SlipperTAPenguins
Gael StanfieldTAPenguins
Laura DyerTeacher - Play Attention Autism, SLEStarfish
Sharon SquibbTeacher - Attention AutismStarfish
Cheryl PiperTAStarfish
Mandy MarriotTAStarfish
Frankie BendellTeacherSeahorses
Nicky GroverTASeahorses
Alison KingTA - Paediatrics First AidSeahorses
Emma WoodTASeahorses

JUNIOR DEPARTMENT

NameResponsibility/TitleLocation
Matt MasonTeacher - PSHE LeadSharks
Pauline WilliamsTA (Medical)Sharks
Katie RoyalTA (Medical)Sharks
Phil ChilderhouseTeacher – IT Lead (Website), GDPRTurtles
Lorraine ChineTATurtles
Sian HarbordTATurtles
Michelle DavisTATurtles
Emily BurgessTeacher - REPiranhas
Carol CashmanTAPiranhas
Linsey NeillTA Piranhas
Claire TylerTAPiranhas
Karen LennonTeacher - CommunicationDolphins
Sherrie EvansTADolphins
Sarah TetleyTADolphins

RIVERSIDE DEPARTMENT

NameResponsibility/TitleLocation
Natalie RussellTeam Leader, Teacher - Sensory LeadKingfishers
Jazmin JoynerTAKingfishers
Paula PreeceTAKingfishers
Emma WoodTAKingfishers
Sarah PlimmerTAKingfishers
Kim BaileyTAKingfishers
Amy HallTAKingfishers
Caroline DrewTeacherOtters
Lily BrownTAOtters
Wendy RatleyTAOtters

MIDDLE DEPARTMENT

NameResponsibility/TitleLocation
Chris WoodwardTeacher – Off Site Co-ordinatorPortland
Shane TrowSTA Portland
Anita AdamsTAPortland
Sian HarbordTAPortland
Sam ThompsonTAPortland
Hannah LucasTeacher - Student CouncilPurbeck
Emma HearneTeacherPurbeck
Davina DrewettTAPurbeck
Kim BaileyTAPurbeck
Karen StoneTAPurbeck
Andrew JoinerTeacherLulworth
Sandra BessantTALulworth
Sam SmithTALulworth
Jacqueline CarrolTALulworth
Ed DowlingTeacher - HumanitiesCorfe
Iain WoodHLTACorfe
Georgia ForwardTACorfe
Wendy RattleyTACorfe
Nick WadlandTeacherArne
Lily VaughanTAArne
Charlotte BlachfordTAArne

SENIOR DEPARTMENT

NameResponsibility/TitleLocation
Kelly DoughtyTeacher - PE LeadNewton
Julie CoatesTANewton
Gill RussellTANewton
Sally BlytheHLTANewton
Sharon BoyleTANewton
Ali AlexanderTeacher - ASDANBraille
Karen HewishTABraille
Mel OgdenTABraille
Sian MurdochTeacher - DTEdison
Mel BarnettSenior Teacher, Specialist Leader of Education (SLE), EarlyBird Plus TrainerEdison
Rose ClarkeTAEdison
Nicky WhiteTAEdison
Delona BassfordTAEdison
Claire ReedTAEdison
Sue Windeatt Teacher - SignalongBrunel
Claire DeaconTABrunel
Steve RobertsonTABrunel
Duncan RussellTeacher - Maths LeadMarconi
Zoe NewberyTAMarconi
Debra ParsonsTAMarconi
Georgina HooperHLTAMarconi

ADDITIONAL TEACHING STAFF

NameResponsibility/TitleLocation
Naomi AustinTeacher - English LeadWhole School
Claire NashTeacher - MusicWhole School
Nicky JamesUQT/PPAWhole School
Caroline DrewTeacherWhole School
Mandy GuyHLTA - Ex. Services, DSL, Parent SupportWhole School
Catherine EphgraveEarlybird Plus Trainer, Parent SupportWhole School

POST 16

NameResponsibility/TitleLocation
Helen LeggGroup TutorPost - 16 - 1
Vicky LawrenceTAPost - 16 - 1
Clair PennyTAPost - 16 - 1
Naomi DeanTAPost - 16 - 1
Tracey RobertsonGroup Tutor/Extended ServicesPost - 16 - 2
Perri GrantTAPost - 16 - 2
Emma WoodTAPost - 16 - 2
Clair PennyTAPost - 16 - 2
Neil PalmerTeacher - ArtPost - 16 - 3
Kim JoyceGroup Tutor/PPAPost - 16 - 3
Jo BinksTA (Medical)Post - 16 - 3
Naomi DeanTAPost - 16 - 3
Emma WoodTAPost - 16 - 3
Nathan NourishTAPost - 16 - 3
Diane WilliamsonGroup TutorPost - 16 - 4
Marie HorkanGroup Tutor, RAFAPost - 16 - 4
Karen SkeltonTAPost - 16 - 4

OFFICE

NameResponsibility/TitleLocation
Tracy DrewSchool Business ManagerOffice
Karen CulnaneSenior Admin Officer / SupplyOffice
Karen HorlockReception/Admin
Melissa BaxendaleReception/AdminOffice
Janice AndreouPCR FacilitatorWhole School

KITCHEN

NameResponsibility/TitleLocation
Sharon CheneyCook/Senior Midday SupervisorKitchen
Jane WatsonKitchen AssistantKitchen
Terri BrightKitchen AssistantKitchen
Mia OliverMidday Supervisor
Elishia DavisMidday Supervisor
Helen KellyMidday Supervisor
Jennifer LindenMidday Supervisor
Joan ThomsonMidday Supervisor
Charlotte BerryMidday Supervisor
Shelley CramerMidday Supervisor
Tara WhiteMidday Supervisor
Paula SweetMidday Supervisor
Ayami MatthewsMidday Supervisor

PREMISES

NameResponsibility/TitleLocation
Nigel LaunderSite ManagerPremises
Sansum SolutionsCleaning ContractorsPremises

ICT

NameResponsibility/TitleLocation
David HaysomICT ManagerICT Tech Room
Lee MadiganICT TechnicianICT Tech Room

SaLT

NameResponsibility/TitleLocation
Fran BowenSpeech & Language TherapistSaLT Office
Cate HolnessSpeech & Language TherapistSaLT Office
Alison CakebreadSpeech & Language TherapistSaLT Office
Kirsty McCabeSpeech & Language TherapistSaLT Office

Music / Play Therapy

NameResponsibility/TitleLocation
Elaine CullinaneMusic TherapistSensory Room

Governors

NameResponsibility/TitleLocation
Noel HarrisonChair of Governorsc/o office
Julia CarterClerk to the Governorsc/o office
RAFA cafe - now OPEN! Every Tuesday and Wednesday during term time.